Razvoj preduzetništva u Srbiji

Glavne karakteristike preduzetničke aktivnosti

Medu najvažnijim GEM rezultatima preduzetničke aktivnosti možemo svrstati Total Entrepreneurial Activity (TEA) Index 2007. On prikazuje broj odraslih lica na 100 stanovnika involviranih u novoosnovanim firmama ili mladim preduzećima ili i jednim drugim. Za Srbiju on iznosi 8,56. Broj odraslih osoba na 100 stanovnika involviranih u novoosnovani aktivni biznis za koje se očekuje da će biti potpuni, ili delimični, vlasnici i koji nisu dobili platu za svoj posao najmanje tri meseca iznosi 4,75. Stopa preduzetničke aktivnosti ženske populacije predstavljena je brojem odraslih osoba ženskog pola na 100 involviranih u novoosnovanim firmama ili mladim preduzećima ili i jednim drugim i u Srbiji ona iznosi 5,06 Broj odraslih osoba na 100 stanovnika involviranih u postojećim preduzećima kao menadžeri ili vlasnici koji platu primaju više od 42 meseca je 5,3. Veoma važni su pokazatelji koji pokazuju vrstu motivacije za involviranost u preduzetničku aktivnost. Tako se dolazi do podatka da mogućnost realizacije šanse od ukupne aktivnosti u ranoj fazi iznosi 50,6%, a da je preduzetnička aktivnost koja je motivisana potrebom 49,4%. Aspiracije za rast možemo prikazati kao procenat od ukupnih preduzetničkih aktivnosti koji očekuju 10 ili više od 5 radnih mesta godišnje 5 godina nakon pokretanja poslovne aktivnost. U Srbiji ovaj procenat iznosi 14,21.

Razvoj preduzetničke aktivnosti
S obzirom da je ovo prva godina u kojoj se na području Srbije realizuje GEM projekat nije moguće utvrditi, na bazi ove metodologije, zakonitost u kretanju ključnih pokazatelja rasta ili pada preduzetničke aktivnosti. Imamo li u vidu snažan trend privatizacije krupnih preduzeća može se očekivati rast privatne poslovne i preduzetničke aktivnosti koja će se manifestovati na polju malih i srednjih preduzeća kako novoosnovanih tako i postojećih, organizaciono, tehnološko, kadrovski i poslovno transformisanih.

Specifične nacionalne karakteristike
Kada je o demografskim kretanjima reč neophodno je istaći da je u Srbiji prisutan trend povećanja prosečne starosti populacije, kao i odliva mladih i stručnih kadrova. Kada govorimo posebnim nacionalnim karakteristikama smatramo istaći moguću eksploataciju prirodnih i kulturnih resursa kao podsticajnih faktora za razvoj preduzetništva, a pre svega u oblasti usluga kao npr. turizma i sl. U tom kontekstu treba posmatrati napore koje država čini kroz formiranje odredenih institucija, agenicija za podršku, edukaciju i druge forme pomoći koje za cilj imaju pokretanje sopstvenog biznisa. Jedan od glavnih prioriteta je što brže uključivanje u Evro atlantske integracije kroz harmonizaciju pravnog i ekonomskog sistema sa zemljama Evropske unije kao neizostavnog uslova daljeg sveukupnog održivog razvoja, a samim time i stvaranja povoljne klime za brži razvoj preduzetništva.