09.09.2009. godine

XVI Naučni skup Tehnologija, kultura i razvoj, Palić…

Na Paliću, u Eko centru, održan je od 31.08. do 02.09.2009. godine, XVI naučni skup Tehnologija, kultura i razvoj.

Teme ovogodišnjeg skupa su bile:

I Institucionalni system – stanje,posledice i moguće strategije razvoja
II Efektivnost istraživačkog i inovacionog sistema-stanje, posledice i politike povećanja efektivnosti.

Otvaranju skupa je prisustvovalo oko 140 učesnika i uglednih gostiju iz univerzitetskih i naučno-istraživačkih institucija, vladinih organa, privrede, privrednih komora, nevladinih organizacija, gradske uprave i medija.
Skup su otvorili: prof. dr Vlastimir Matejić, Predsednik Programskog odbora i prof. dr Danica Drakulić, Predsednik Organizacionog odbora.

Učesnike skupa pozdravili su dekan Ekonomskog fakulteta Subotica prof. dr Božidar Leković, prof. dr Srđan Stanković, predsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje Republike Srbije, gospodin Saša Vučinić, gradonačelnik Grada Subotice, Vlatko Vidaković, Privredna komora Subotice, Ljerka Alajbeg, Generalni konzul R. Hrvatske. Prof. dr Danica Drakulić pročitala je i poruku prof. dr Miroslava Veskovića, novoizabranog rektora Univerziteta u Novom Sadu.

Prvog dana uvodničari su bili: prof. dr Vlastimir Matejić, prof. dr Zagorka Golubović, prof. dr Dragan Domazet, prof. dr Srbijanka Turajlić, mr Trivo Inđić.

U nastavku, saopšteno je 40 radova i vođene veoma kritičke rasprave o stanju u obrazovanju, naučno-istraživačkom sistemu, u institucijama kulture, finansijskom sistemu i drugim oblastima ,sa osnovnom svrhom rasprave da se istakne neophodnost reformi, promena, prilagođavanja razvojnim potrebama i okruženju, da se kreacijom novog zameni nešto što je staro i nefunkcionalno.

Pored postojeća četiri suorganizatora, u obraćanju skupu Gradonačelnik Subotice gospodin Saša Vučinić je istakao spremnost Gradske uprave da će od naredne godine Grad Subotica takođe biti oficijelni suorganizator.

(Tekst: prof. dr Danica Drakulić, Info servis)