Почетна страница О нама Студијски програми Студијски програми - Европска и међународна економија и бизнис

Европска и међународна економија и бизнис

Одређење датог студијског програма

Студијски програм Европска и међународна економија бизнис пружа могућностима студенима да стекну знања о економији Европске уније и специфичностима пословања на јединственом европском тржишту. Посебна пажња је посвећена процесу прилагођавања економије и пословања у Србији правилима и стандардима Европске уније, имајући у виду чињеницу да је Европска унија највећи трговински партнер и инвеститор у Србији, и да је чланство у Европској унији стратешки - економски и политички циљ Србије.

Кратак историјат датог студијског програма

Почевши од 2005. године, студијски програм Европска и међународна економија и бизнис на Економском факултету у Суботици је завршило неколико стотина студената, који су данас запослени у корпоративном сектору у земљи и иностранству, примарно на пословима спољне трговине и међународног консалтинга, као и институцијама Републике Србије на локалном, покрајинском и републичком нивоу. У току студија, посредством стручних екскурзија, организују се предавања, трибине и дискусије у међународним и европским институцијама, мултинационалним компанијама, водећим европским универзитетима, амбасадама и представништвима Србије у иностранству, укључујући тематска, гостујућа предавања еминентних професора из иностранства и креатора јавних политика у Србији. Дефицитарност на тржишту рада Србије стручњака са знањем из области економије и пословања у Европској унији, резултира непрекидно високом интересовању студената за студијски програм Европска и међународна економија и бизнис.

Попис занимања која може да обавља дипломирани студент датог студијског програма

1. Послови у иностранству
  a. Мултинационалне компаније: међународни бизнис
  b. Међународни консалтинг
  c. Економска и регионална представништва Србије у међународним институцијама и институцијама Европске уније
  d. Мала и средња предузећа: међународни бизнис
2. Послови у земљи
  a. Мултинационалне компаније: послови са иностранством
  b. Међународни консалтинг
  c. Републичка, покрајинска и локална економска администрација: економска сарадња са иностранством, посебно послови у вези са процесом европских интеграција
  d. Мала и средња предузећа: послови са иностранством
  e. Невладин сектор: међународна сарадња

Специфична атрактивност датог студијског програма

Студијски програм Европска и међународна економија и бизнис тренутно је једини студијских програм таквог профила на државним економских факултетима у Србији, који омогућава студентима да се оспособе за дефицитарна занимања из области међународне економије и пословања, као и послове у институцијама Републике Србије који се односе на прилагођавање правилима и стандардима Европске уније. У прилог атрактивности студијског програма сведочи лака препознатљивост дипломе на тржишту рада у земљи и иностранству, што за резултат има непрекидно виско интересовање студената за упис на студијски програм током више од једне деценије његовог постојања.

Актуелни наставни план 2014
Књига предмета