Početna stranica O fakultetu Studijski programi Studijski programi - Agrobiznis i ruralni razvoj Saradnja sa agrobiznis sektorom u Srbiji

Saradnja sa agrobiznis sektorom u Srbiji

Departman za agrarnu ekonomiju i agrobiznis, Ekonomskog fakulteta u Subotici, ima dugu tradiciju u primenjenim istraŽivanjima u oblasti Agrobiznis sektora Srbije. U prethodnom periodu uspostavljena je saradnja sa velikim brojem poljoprivrednih gazdinstava, privrednih subjekata iz prehrambene industrije i trgovine. Rezultati istraŽivanja su omogućili partnerima konkretno znanje iz oblasti ekonomskih aspekata proizvodnje poljoprivrednih proizvoda, ali i razumevanja odnosa u lancima vrednosti prehrambenih proizvoda, između učesnika na pojedinim nivoima.
Saradnja sa nekoliko stotina posećenih i anketiranih poljoprivrednih gazdinstava širom Srbije omogućila je izradu nekoliko kvalitetnih alata, neophodnih za unapređenje kvaliteta planiranja poslovanja. Alati su izrađeni u vidu MS Excel dokumenata, dostupni su svima i relativno jednostavni za korišćenje.
Brzina promena u sektoru hrane je velika, a predviđanja su takva, da će biti još veća u skorijoj budućnosti. Promene su česte u oblastima: tehnologije, tržišta, agrarne politike itd. Znanje zasnovano na činjenicama postaje značajan proizvodni faktor. Stabilno i uspešno poslovanje pojedinačnih učesnika u lancu snabdevanja hranom postaje nezamislivo bez razumevanja ekonomskog položaja učesnika od kojih se nabavljaju sirovine (poljoprivredni proizvodi), kao i onih kojima se prodaju gotovi proizvodi (veleprodaje, lanci maloprodajnih objekata, HORECA). Pored toga, političke diskusije o subvencijama, novim propisima ili pak državnim intervencijama na tržištu hrane, samo onda kada su zasnovane na činjenicama olakšavaju pronalaženje kvalitetnih rešenja.

Agrobiznis konsalting
Farm menadžment alati
Kontakt

Agrobiznis konsalting

Dosadašnji rezultati sprovedenih primenjenih istraživanja u sektorima poljoprivrede, prehrambene industrije i trgovine u Srbiji, daju nam mogućnost da ponudimo saradnju svim učesnicima u agrobiznis sektoru. Primenjena ekonomska istraživanja generišu praktično i upotrebljivo znanje o aktuelnim sistemima poljoprivredne proizvodnje, olakšavaju razumevanje lanaca vrednosti prehrambenih proizvoda i time nude mogućnost da se identifikuju prednosti i nedostaci pojedinih karika u lancu snabdevanja. Uspostavljena saradnja sa vodećim Univerzitetima i Institutima u inostranstvu otvara nam priliku da pojedine pod sektore agrobiznisa u Srbiji uporedimo sa istima na globalnom nivou. Na taj način se lakše identifikuju šanse i opasnosti srpskog agrobiznis sektora.
Korist koju učesnici u Agrobiznis sektoru ostvaruju iz ovakve saradnje jeste upotrebljivo novo znanje, koje obezbeđuje „širu sliku“ i daje veću sigurnost u procesu planiranja poslovanja. Izbor adekvatne strategije poslovanja je daleko lakši zadatak, kada je razumevanje položaja preduzeća zasnovano na činjenicama, tj. realnim podacima.

Reference:
Tipična poljoprivredna gazdinstva u svinjarstvu, u glavnim proizvodnim regionima Srbije (Partner: Patent CO, u periodu 2022-2023)
Ekonomski aspekti proizvodnje genetski ne-modifikovane soje u Republici Srbiji i Bosni i Hercegovini (Partner: GIZ, u periodu 2014-2017)
Ekonomsko istraživanje lanca snabdevanja mlekom u Republici Srbiji (Partneri: Imlek AD, Mlekara Subotica AD, Somboled doo, Elopak doo, Privredna komora Vojvodine, u periodu 2008-2013)

Farm menadžment alati

Namena ovih alata je da budu od koristi polјoprivrednicima za planiranje setvene strukture, kao i ostalim učesnicima u agrobiznis sektoru, kojima su od značaja informacije o ekonomskim efektima linija polјoprivredne proizvodnje.


1. Obrasci za izradu kalkulacija bruto marže linija polјoprivredne proizvodnje KBM 1.3

Model KBM 1.3, se sastoji iz uputstva za upotrebu, rezimea, troškova upotrebe mehanizacije i 12 obrazaca za izradu kalkulacija bruto marže, od kojih su devet u bilјnoj i tri u stočarskoj proizvodnji. Struktura obrazaca kalkulacija bruto marže je takva da su odabrane najzastuplјenije linije polјoprivredne proizvodnje. Namena modela je da olakša proces planiranja i odabira linija polјoprivredne proizvodnje u narednoj godini. Pored toga model se može koristiti i za analizu ostvarenih rezultata u bilјnoj i stočarskoj proizvodnji na kraju poslovne godine.

Model KBM 1.3

2. Plan poslovanja polјoprivrednog gazdinstva - PPPG 1.3

Plan poslovanja polјoprivrednog gazdinstva PPPG 1.3 je pomoćni alat pri izradi godišnjeg plana setve na polјoprivrednom gazdinstvu. Strukturiran je tako da sadrži: uputstvo za upotrebu, angažovane resurse, korišćene inpute sa planskim cenama, 7 najzastuplјenijih linija ratarske proizvodnje i dodatnu aktivnost, pružanje usluga polјoprivrednom mehanizacijom. Namenjen je svim polјoprivrednim gazdinstvima koja su specijalizovana za ratarsku proizvodnju i za pružanje usluga polјoprivrednom mehanizacijom. Vremenski opseg planiranja je jedna poslovna godina. U modelu je integrisan metod linearnog programiranja kojim se na bazi očekivanih bruto marži na linijama ratarske proizvodnje, raspoloživih resursa: radne snage i zemlјišta, kao i zahteva plodoreda vrši izbor optimalnog plana setve kojim se maksimizira ukupna bruto marža na gazdinstvu.

PPPG 1.3

Kontakt

Univerzitet u Novom Sadu
Ekonomski fakultet u Subotici
Departman za agrarnu ekonomiju i agrobiznis
Rade Popović
E-mail: rade.popovic@ef.uns.ac.rs
Telefon: +381 24 628 064, +381 63 80 41 301

University of Novi Sad Faculty of Economics in Subotica Copyright @ 2022.