Aкциje добровољног давалаштва крви за време ванредног стања

Црвени крст Новог Сада у сарадњи са Универзитетом у Новом Саду и Студентским парламентом Универзитета организује акције добровољног давалаштва крви студената Универзитета и запослених TOKOM трајања ванредног стања.

Акције добровољног давалаштва крви део су активности Црвеног крста Новог Сада у оквиру организовања, мотивисања и окупљања даваоца крви, које се спроводе у партнерству са Заводом за трансфузију крви Војводине.

У току ванредног стања услед ширења инфекције коронавирусом COVID-19, повећане су потребе за резервама крви, јер су крв и компоненте стално потребне пацијентима, a трансфузијско лечење мора бити континуирано и сигурно, при чему се мора узети у обзир да се може очекивати смањен број здраве популације која може дати крв и смањен одзив добровољних давалаца крви због утицаја јавно здравствених мера које се предузимају.

Студенти Универзитета у Новом Саду и запослени на свим институцијама у његовом саставу који су у могућности да у време ванредног стања учествују у акцији добровољног давалаштва крви, могу се јавити електронским путем на адресу Студентског парламента УНС studentskiparlament@uns.ac.rs. У мејлу je потребно навести име, презиме, назив институције и контакт телефон. Акције добровољног давалаштва крви биће организоване према посебним условима у складу са важећим одлукама и упутствима који су на снази у време ванредног стања. Сви који се пријаве за учешће у акцији добровољног далаштва крви биће обавештени о термину и месту одржавања акције.

Детаљне информације у вези са давањем крви у ситуацији ширења COVID-19 наведене су у обавештењу Републичке стручне комисије за тансфузијску медицину, која je објављена на сајту Завода за трансфузију крви Војводине BudiDavalacKrvi.com. У овом обавештењу могу се пронаћи упутства ко може бити давалац крви у актуелним ванредним условима.