Отворен 10. конкурс за Sakura стипендије - Јубиларним добитницима прилика за истраживање у Јапану

Београд, 24. март 2021. године – Десету годину заредом компанија Japan Tobacco International (JTI) у сарадњи са Амбасадом Јапана, објављује конкурс за Sakura стипендије намењене радозналим и амбициозним студентима и истраживачима широм Србије, чија су интересовања усмерена на Јапан и јапанску културу, као и на повезивање две земље.
Поводом јубиларног Sakura конкурса, добитници стипендије имаће јединствену прилику да практични део својих истраживачких радова обаве у Јапану. Компанија Japan Tobacco International, која ће финансирати пут у Јапан, на овај начин жели да младим студентима и истраживачима пружи незаборавно искуство и омогући да, кроз своје истраживање, на најбољи начин упознају и доживе Јапан. С обзиром на пандемију корона вируса, пут у Јапан биће реализован кад епидемиолошка ситуација у обе земље то дозволи.
Sakura стипендијом биће награђени најбољи и најкреативнији истраживачки радови на различите теме у вези са Јапаном, а из области - друштвених и хуманистичких наука (економије, права, политичких наука, филозофије, јапанског језика и књижевности), културе и уметности и Каизен менаџмента.
Пријављивање на конкурс трајаће од 24. марта 2021. до 30. априла 2021. године, док право учешћа имају сви студенти основних и постдипломских студија, као и истраживачи који нису запослени пуно радно време.
За пријаву је потребно попунити образац на wеб страници www.sakurastipendije.rs. Кандидати треба да образложе идеју свог рада, очекиване резултате истраживања и своју визију будућих односа Србије и Јапана.
Sakura стипендија добила је име по јапанском дрвету трешње које је познато као симбол среће и просперитета. JTI и Амбасада Јапана верују да ће управо талентовани истраживачи и студенти, као што су добитници Sakura стипендије, донети просперитет Србији и допринети јачању пријатељства између два народа.

***
Japan Tobacco International (JTI) је највећи послодавац у дуванској индустрији будући да од поља дувана, преко фабрике у Сенти, и канцеларије у Београду па до продавница широм земље ангажује 3,000 људи. Један је од пет највећих пореских обвезника са 2,6 милијарде долара уплаћених у буџет од 2006. Једина је инострана компанија која откупљује домаћи дуван, и уједно највећи произвођач дувана у Србији. Добитник је признања Виртус које се додељује за допринос локалној заједници у којој компанија послује. Од куповине фабрике у Сенти 2006. године, компанија JTI је утростручила удео на тржишту, истовремено извозећи цигарете на тржишта Црне Горе, Босне и Херцеговине, Македоније, Хрватске и Албаније, и дувана у ЕУ.

текст конкурса