Промоција програма стипендија Немачке фондације за животну средину

Среда, 17. мај 2023, 12 часова
Ректорат Универзитета у Новом Саду, мултимедијална сала – хол у приземљу
(Др Зорана Ђинђића 1, Нови Сад)

Промоција програма стипендија Немачке фондације за животну средину (Deutsche Bundesstiftung Umwelt – DBU) за заинтересоване студенте Универзитета у Новом Саду одржаће се у среду, 17. маја 2023. године, с почетком у 12 часова, у мултимедијалној сали у приземљу. Студенти ће имати прилику да од представника Фондације у Србији добију информације из прве руке о могућности пријаве, условима и другим важним детаљима.
Немачка фондација за животну средину нуди стално отворени конкурс за стипендије за праксу или истраживачки боравак у трајању од 6 до 12 месеци у организацијама у Немачкој (универзитети, институти, министарства, невладине организације, приватне компаније). Програм стипендија подржава најшири спектар струка уз услов да је предлог пројекта у области заштите животне средине, екологије, одрживог развоја, климатских промена или обновљивих извора енергије. Циљна група су млади истраживачи и професионалци – мастер дипломци (уз услов да је диплома стечена у последњих 5 година или мастер студенти при крају студија или студенти докторских студија који нису при крају докторских студија), грађани Србије са пребивалиштем у Србији, са знањем немачког или енглеског језика.
Документа потребна за онлајн пријаву на конкурс су: биографија, предлог пројекта (до три стране са описом проблема, методологијом рада и очекиваним резултатима), копија дипломе оверена и преведена код судског тумача, писмо препоруке од универзитетског професора и сертификат или потврда о знању немачког или енглеског језика. Препорука, али не и обавеза, је да кандидат сам пронађе ментора и менторску организацију у Немачкој са којом ће договорити предлог пројекта као део пријавне документације. Документација се припрема на енглеском или немачком језику. Пријаве се узимају у обзир два пута годишње – 5. марта и 5. септембра. Након првог круга селекције кандидата, изабрани кандидати се позивају на интервју који се одржава крајем септембра или у октобру (у условима COVID-19 пандемије интервјуи се одржавају онлине). Почетак стипендије је 3-4 месеца након позитивног одговора Комисије за избор нових стипендиста. Прве три седмице боравка у Немачкој подразумевају похађање курсева немачког језика, упознавање са немачком културом и градовима у организацији DBU фондације, а остатак у изабраној организацији. Износ месечне стипендије је 1350 EUR + здравствено осигурање, док су трошкови истраживања углавном покривени од стране институције домаћина. Више информација на: https://www.dbu.de/foerderung/moe-fellowship/serbien/

Заинтересовани који нису у могућности да дођу на инфосесију могу посетити једну од две онлајн инфосесије:

1) 17. маја у 16 часова
Линк и приступни подаци:
Meeting-ID: 835 6088 0276
Приступна шифра: 918538

2) 5. јуна у 17 часова
Линк и приступни подаци:
Meeting-ID: 829 8918 6363
Приступна шифра: 260618

Поред програма стипендија за младе истраживаче, постоји и програм стипендија за докторске студије у Немачкој.
DBU фондација такође финансира међународне пројекте између организација у Србији и Немачкој.