Почетна страница Привреда НБС потписала меморандуме о сарадњи са факултетима у Србији и Републици Српској

НБС потписала меморандуме о сарадњи са факултетима у Србији и Републици Српској

У Народној банци Србије данас је потписан Меморандум о наставку сарадње између девет факултета из Србије и НБС, као и о успостављању сарадње са представницима факултета из Републике Српске.

У име Народне банке Србије меморандум је потписала гувернерка Јоргованка Табаковић, а у име факултета декани, Економског факултета Пале Радомир Божић и Економског факултета у Суботици Александар Грубор.

Према речима гувернерке, циљ сарадње је стварање подстицајног амбијента који ће омогућити најбољим студентима да стечена знања примене у пракси.

Табаковићева је казала да НБС са девет факултета из Србије већ има потписане уговоре о сарадњи, а да је данас потврђен наставак те сарадње, док са шест факултета из Републике Српске данас почиње сарадњу.

Подсетила је да је у протекле три године НБС кроз сарадњу с факултетима реализовала више од 100 различитих активности, међу којима су организовање гостујућих предавања запослених у НБС на факултетима, организоване посете студената НБС, учествовање представника НБС на стручним конференцијама које организују факултети или студенти...

Додала је да је у протекле три године више од 120 студената обављало стручну праксу у НБС.

"Као први гувернер који је формализовао сарадњу с факултетима, веома сам задовољна досадашњом сарадњом. У наредном периоду, инсистираћу да одржимо број активности које реализујемо с факултетима из Београда, али и да повећамо број активности са факултетима из унутрашњости Србије и Републике Српске, јер је наша заједничка мисија да најбољи студенти остану у Србији", рекла је Табаковићева.

Она је навела да је у разговору с деканима факултета из Србије и Републике Српске договорено да у фокусу сарадње буде запошљавање студената.

Декан Економског факултета Пале Радомир Божић изразио је задовољство што је иницијатива НБС о сарадњи с факултетима проширена и на факултете из Републике Српске.

"Ми ћемо се трудити да указану прилику искористимо на најбољи могући начин и да будемо квалитетни партнери попут факултета који већ сарађују са НБС", рекао је Божић.

Оценио је да је ово идеална прилика за студенте да стечена знања покажу у пракси, додајући да би они највреднији и најамбициознији могли добити и посао у НБС.

Декан Економског факултета у Суботици Александар Грубор каже да иницијатива НБС представља велико поверење представницима система високог образовања у Србији.

Навео је да је тај факултет данас обновио меморандум о пословној сарадњи са НБС који је закључен пре три године, додајући да је за то време подручје сарадње било широко.

"Захвалио бих пре свега у име наших студената који би у овој, али и у следећим годинама, да окончавају своје студије на универзитетима у Србији и да своју радну, професионалну и животну каријеру наставе у нашој земљи", рекао је Грубор.

Меморандуми о наставку сарадње потписани су с представницима економских факултета у Крагујевцу, Нишу, Косовској Митровици и Суботици, правним факултетима у Новом Саду, Крагујевцу, Нишу и Косовској Митровици, као и са Факултетом организационих наука у Београду.

Меморандуми о сарадњи потписани су с Правним и Економским факултетом у Бањалуци, Економским факултетом Пале, Правним факултетом Источно Сарајево, Факултетом пословне економије Бијељина и Економским факултетом Брчко.

НБС већ има потписане меморандуме о пословној сарадњи са Економским, Правним и Математичким факултетом у Београду, као и с Високом школом за информационо-комуникационе технологије.

Текст преузет са rtv.rs; Foto: Тањуг, Зоран Жестић