Почетна страница О нама Студијски програми Студијски програми - Агробизнис и рурални развој

Агробизнис и рурални развој

Ко су агроекономисти и зашто одабрати баш ту професију?

Агробизнис и рурални развој јесте примењена област економије, где се комбинују техничке карактеристике пољопривреде са принципима економије, пословања, менаџмента, маркетинга и финансија.
Агроекономисти су изузетно тражен и перспективан профил стручњака, због доминантног удела агробизнис сектор у привреди Србије и растућег значаја економије и менаџмента у савременом глобалном прехрамбеном систему.

Агробизнис и рурални развој на Економском факултету у Суботици, Универзитета у Новом Саду

Агробизнис и рурални развој се изучавају на Економском факултету у Суботици од његовог оснивања 1960. године и најстарији је студијски програм овог типа у Републици Србији. Иновативност и усаглашеност студијског програма са водећим светским универзитетима нуди студентима знања и вештине за успешну изградњу каријере у агробизнис сектору, са најбројнијом и најширом лепезом радних места у привреди Србије.

Занимања која може обављати дипломирани економиста на студијском програму Агробизнис и рурални развој

Комерцијалиста: сектор инпута за пољопривреду, прехрамбена индустрија, малопродајни ланци хране, HoReCa сектор.
Финансијски аналитичар: агробизнис предузећа, банке, осигуравајуће компаније, пољопривредне некретнине.
Саветодавац у пољопривредној саветодавној служби: државна и приватне пољопривредне саветодавне службе.
Менаџер пољопривредног газдинства: велика пољопривредна газдинства, задруге.
Дизајнер и аналитичар мера руралног развоја: анализа, креирање и оцена мера руралног развоја у локалним, националним и међународним институцијама.
Консултант: консалтинг агенције у агробизнису, удружења произвођача хране, невладине организације.
Аналитичар мера аграрне политике: Министарство пољопривреде, локална самоуправа, универзитет, међународне институције.
Професор: средње економске и пољопривредне школе.
Медији: аналитичари и коментатори све бројних тема из области одрживе производње хране.

Специфична атрактивност студијског програма Агробизнис и рурални развој

Студијски програм је атрактиван за ученике гимназија, средњих економских, пољопривредних и техничких школа који своју каријеру виде у сектору агробизниса јер им нуди:

Новоакредитовани наставни план 2021
Наставни план 2014
Књига предмета

Стари наставни планови

План 2005.
План 2008.
План 2010. (4+1)

Сарадња са агробизнис сектором у Србији